SERTİFİKALI EĞİTİMLER
DEPREMPARK
GEDSET EĞİTİMLERİ
Temel Afet Bilinci
Toplum Afet Gönüllüleri
Yapısal Olmayan Tehlikelerin Azaltılması
Depreme Karşı Yapısal Bilinç

DEPREMPARK

 

GEZİ FORMU

 


DEPREMPARK İLE TEMEL AFET BİLİNCİ EĞİTİMİ PROGRAMI

DEPREMPARK Eğitimleri:
Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü gezisi kapsamında Çarşamba günleri verilmektedir.
Randevu almak için başvuru formunu tıklayınız

 Ülkemizin bir deprem ülkesi olduğu gerçeği yaşanan deneyimler sonrasında artık hepimizce kabul edilmiştir. Afetlere hazırlık ve güvenli yaşamın en temel unsuru ise bilgilenme ve yapılan çalışmalara katılım göstermedir. Tüm dünya ülkelerinde başarılı bir biçimde uygulanmış “afet risklerini azaltma” konusu, bu temel unsurun sağlıklı bir biçimde işlemesiyle mümkün olmuştur. 1. AMAÇ 
Boğaziçi Üniversitesi, Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü, Afete Hazırlık Laboratuvarı bünyesinde verilen Temel afet bilinci eğitimlerinin amacı; haftanın belirli günlerinde düzenlenen eğitimlerde, çocuklarımız ve gençlerimizi deprem konusunda aydınlatmak, onları deprem öncesi, sırası ve sonrasında nasıl davranacakları yönünde bilgilendirip bilinçlendirmektir. 

Ders sonrası uygulama yapılan Deprempark’ta bulunan maketlerle   depremler sırasında faylanmanın nasıl oluştuğu ve deprem güvenli bina ile hatalı inşa edilmiş bina arasındaki fark gösterilmekte; “Sarsma Masası” üzerinde kurulmuş olan sınıf ve çocuk odasında bir deprem simülasyonu yapılarak, sarsıntı sırasındaki davranış uygulamaları yapılmakta, ayrıca Yapısal Olmayan Tehlikelerin Azaltılması (YOTA) konusunda alınan önlemlerin önemi vurgulanmakta; “Deprem Sonrası Köşe”sinde ise deprem sonrasında yapılan arama kurtarma çalışmaları maketlerle canlandırılmakta, yine deprem sonrasında yapılmaması gerekenlerle ilgili uyarılar verilmektedir. Bunların yanında, çeşitli maketlerle de levha tektoniği, fay çeşitleri, deprem sırasında deprem güvenli olan ve olmayan binaların davranışları, farklı zeminlerdeki binaların davranışları canlandırılmaktadır. 

Kısaca deprempark eğitimi, afet ve afetlere hazırlık bilincini arttırmayı amaçlamaktadır. Eğitim kapsamında gelen öğrencilerimize, depreme karşı evde, okulda alınması gereken kişisel önlemler, depremler sırasında ve sonrasında sergilenmesi gereken davranışlar konusunda Temel Afet Bilinci oluşturmak amacıyla verilen ders sonrası, uygulamalı ve görsel eğitimler verilmektedir.

Bu eğitimler sonrasında eğitimlerin kalıcılığını sağlamak ve daha geniş kitlelere ulaşması amacıyla çocuklara afete hazırlık ve afet bilinci konusunda bilgiler içeren kitaplar dağıtılmaktadır. 

Deprempark Eğitiminin ikincil hedefi ise çocuklar aracılığı ile toplumun çekirdek birimi olan ailelere ulaşmaktır. 

 DEPREMPARK Eğitimleri:

Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü gezisi kapsamında Çarşamba ve Perşembe günleri verilmektedir.
Randevu almak için başvuru formunu tıklayınız


GEZİ FORMU


Anasayfa       Hakkımızda      Eğitimler      Projeler      Yayınlar      İletişim Tel  : +90 216 308 18 68
Fax  : +90 216 516 33 09
© 2013 B.Ü K.R.D.A.E. I All rights reserved e-posta  : aheb@boun.edu.tr