Prof. Dr. Nurcan Meral Özel KRDAE'nin Yeni Müdürü Oldu

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü (KRDAE) Müdürlüğü görevine Jeofizik Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nurcan Meral Özel getirildi. Yer bilimleri alanındaki uluslararası çalışmalarıyla tanınan ve bu yıl Japonya Devlet Nişanı’na layık görülen Prof. Dr. Özel, Birleşmiş Milletler (BM) çatısı altında Antarktika'dan Ekvator'a kadar birçok yeni kara ve deniz altı izleme istasyonlarının kurulumunu ekibiyle birlikte gerçekleştirmiş önemli başarılara imza atan bir isim.


Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü (KRDAE) Müdürlüğü’ne uluslararası arenada önemli başarılara imza atan Prof. Dr. Nurcan Meral Özel atandı. Boğaziçi Üniversitesi Jeofizik Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Özel, Japonya Hokkaido Üniversitesi'nde sismoloji alanında doktora yaptı. Akademik ve idari kariyeri boyunca birçok önemli uluslararası projeler yürüten bilim insanı, Türkiye'de deprem araştırma altyapılarının gelişimi ve teknoloji transferi konularında rol oynadı. Özellikle yer bilimleri alanında Japonya ve Türkiye ortak bilimsel ve operasyonel çalışmalarında platformlar yaratılması konularında önemli görevler üstlenen Prof. Dr. Özel’in jeofizik alanında yetiştirdiği yirmiden fazla yüksek lisans ve doktora öğrencisi ile 100’den fazla uluslararası yayını bulunuyor.

Görev süresi dolan Prof. Dr. Haluk Özener'in ardından KRDAE Müdürü olarak atanan Prof. Dr. Özel aynı zamanda “UNESCO Hükümetlerarası Oşinografi Komisyonu” çatısı altında, Türkiye'deki bölgesel nitelikli Doğu Akdeniz, Ege ve Karadeniz'e tsunami uyarı hizmeti veren KRDAE Ulusal Tsunami Uyarı Merkezi’nin kurulmasına öncülük etti. 

Prof. Dr. Özel, “Birleşmiş Milletler Nükleer Silahların Yasaklanması” organizasyonunda 184 devlet tarafından çok önemli bir göreve seçildi ve bu kapsamda dünyada 98 ülkede konuşlanmış dört ayrı yüksek teknolojiyi içeren devasa bir “Uluslararası İzleme Ağı” yönetiminin 8 yıl boyunca sorumluluğunu üstlendi.

Dünya'nın çeşitli yerlerinde üstlendiği çok boyutlu bilimsel teknolojik projeler ve üstlendiği idari sorumluluklar, kendisinin yüksek teknolojilerle doğa olaylarını izleme konusundaki uzmanlığını ve tanınırlığını artırdı.

Görev süresi boyunca Dünya izleme sisteminin teknolojik ve bilimsel olarak iyileştirilmesi ve geliştirilmesi konusunda öne çıkan araştırmalara sahip bilim insanı, 2017'de “Uluslararası Platformda Teknolojiye Damgasını Vuran Altı Kadın Lider” arasında yer aldı. Prof. Dr. Nurcan Meral Özel bu yıl Japonya Devlet Nişanı'na da layık görülmüştü.

kaynak : Boğaziçi Üniversitesi | Haberler, 08.05.2024