08 MART 2010 BAŞYURT-KARAKOÇAN (ELAZIĞ)  DEPREMİ

AYRINTILI DEPREM RAPORU

 

Açıklama  Zip

 

Yerel saat ile 04:32’de Elazığ iline bağlı Başyurt-Karakoçan bölgesinde büyüklüğü Ml=6.0 olan şiddetlice bir deprem meydana gelmiştir.  Deprem sığ odaklı (5 km.) olup özellikle Başyurt-Karakoçan’da ve Elazığ’da kuvvetlice, Giresun, Erzurum, Erzincan, Batman ve civarında da hissedilmiştir. 

 

Depremin olduğu bölge genel olarak deprem etkinliğinin yoğun olduğu bir alandır. Özellikle 2003 Bingöl ve Pülümür Depremleri, 2005-2007 Sivrice –Elazığ Depremleri son yıllarda bölgede görülen önemli deprem etkinlikleridir. Bölge genel anlamda Kuzey Anadolu Fay Zonu’nun ve Doğu Anadolu Fay Zonu’nun kesişme noktası olarak nitelendirilir ve bölgede yoğun deformasyon ve buna bağlı deprem etkinliği sıkça görülmektedir. Bölgede bu iki fay zonunun da özelliğine bağlı olarak çok fazla sayıda aktif irili, ufaklı fay parçası bulunmaktadır. Deprem genel doğrultusu D-B yönde olan ve genel olarak Bingöl-Karakoçan Fayı olarak adlandırılan kırık sistemi içerisinde meydana geldiği tahmin edilmektedir.

 

Elazığ ili ve çevresi gerek tarihsel dönemde, gerekse aletsel dönemde meydana gelmiş depremlerden etkilenmiştir. Deprem özellikle dış merkeze yakın yerleşim birimlerinde Başyurt ve Karakoçan’a bağlı köylerde yıkıma ve can kaybına neden olabilir.

 

ŞİDDET HARİTASI

 

 

 

 

 

 

 

PİK İVME HARİTASI

 

 

 

 

Can kaybi tahmini: 7 - 20
Tamamen yikik bina adedi tahmini: 7 - 20
Orta hasarli bina adedi tahmini: 87 - 200
Az Hasarli Bina adedi tahmini: 691 - 1100

 

 

Tahmini Can Kaybı Haritası

 

 

Orta Hasarlı Bina Tahmin Haritası

 

Az Hasarlı Bina Tahmin Haritası

 

 

 

 

 

Tamamen Yıkık Bina Tahmin Haritası

 

 

Depremi takip eden saatlerde büyüklüğü M=4.5-5.0 arası artçı depremlerin olma ihtimali vardır. Bu yüzden yörede ikamet eden vatandaşlarımızın özellikle hasarlı binalara girmemeleri ve tedbirli olmaları gerekmektedir. 

 

BAŞYURT-KARAKOÇAN (ELAZIĞ) 08.03.2010 04:32:31 D:5.0km M:6.0