B.Ü. KANDİLLİ RASATHANESİ ve DAE

Ulusal Deprem İzleme Merkezi

BASIN BÜLTENİ

9 ŞUBAT 2007 SİVRİCE-ELAZIĞ DEPREMİ

9 Şubat 2007 ’de yerel saat ile 04:22’de aletsel büyüklüğü Ml= 5.3 olan bir deprem meydana gelmiştir. Depremin dış merkezi, Türkiye’nin aktif bölgelerinden birisi olan Doğu Anadolu Fay Zonu içerisinde kalan Sivrice-Elazığ bölgesidir. Sivrice bölgesi, Doğu Anadolu Fay Zonu içerisinde bulunmaktadır.  Bölgede çok fazla miktarda irili ufaklı diri fay mevcut olup bunlar sık aralıklarla, bu ve benzer büyüklükte depremler üretmektedirler. Bugün meydana gelen deprem şiddetlice sıkalasında bir depremdir.  Depremin dış merkezi Güzeli-Sivrice yakınlarında olup Güzeli’nin yaklaşık olarak 4 km güneybatısındadır. Depremin dış merkezinin Sivrice’ye olan uzaklığı yaklaşık 24 km. dir.

 

 

Depremden sonra geçen yaklaşık 1 saatlik peryotta büyüklüğü M<3.0 olan 26 adet,  büyüklüğü M>3.0 olan 8 adet olmak üzere 34 adet artçı deprem meydana gelmiştir. Deprem özellikle Elazığ ve ile bağlı yerleşim birimlerinde, Diyarbakır ve Batman’da hissedilmiştir. Depremin dış merkeze yakın köylerde gelenekselleşmiş yığma-kerpiç binalarda kısmen de olsa yıkıma ve can kaybına neden olabileceği göz ardı edilmemelidir. Deprem etkinliğinin bir süre daha devam edeceği düşünülerek vatandaşlarımızın tedbirli olmaları gerekmektedir. Yakın tarihte bölgede etkili olan son deprem 11 Ağustos 2004 (Ml=5.5) depremidir.

Bölgenin I. Derece deprem bölgesi içerisinde olmasından dolayı yöredeki imar uygulamalarında depreme dayanıklı bina tasarımının taviz vermeden uygulanması sağlanmalıdır.