B.Ü. KANDİLLİ RASATHANESİ

ve

DEPREM ARAŞTIRMA ENSTİTÜSÜ

Ulusal Deprem İzleme Merkezi

24 OCAK 2009 MARMARA DENİZİ DEPREMİ

 

Yerel saat ile 17:58’de meydana gelen ve büyüklüğü Ml=4.2 olan depremin merkezi Marmara Denizi’nin batı kısmında Tekirdağ ve Marmara Adası arasındaki Batı Marmara çukuru diye adlandırılan bölgede meydana gelmiştir. Deprem özellikle Tekirdağ, Şarköy, Marmara Ereğlisi, Marmara Adası’nda ve yakın çevresinde hissedilmiştir. Depremin dış merkezi Marmara Ereğlisi’ne yaklaşık 24 km., Tekirdağ iline ise yaklaşık 30 km. uzaklıktadır ve dış merkez koordinatları 40.8 derece Kuzey - 27.8 derece Doğu  olarak verilmiştir.

MARMARA DENIZI 24.01.2009 17:58:37 D:7.8km M:4.2

 

Son 24 saat içerisinde bölgede çok hafif şiddette büyüklükleri M=2.3 - 3.5 arası 4 adet deprem meydana gelmiştir.

Bilindiği gibi Kuzey Anadolu Fay Zonu’nun batıya doğru uzanan üst-kuzey kolu Marmara Denizi’nden geçerek Kuzey Ege’ye bağlanmaktadır. Bu yüzden özellikle bugün meydana gelen depremin olduğu bölge, Batı Marmara’nın en aktif yöresi olarak nitelendirilir. Batı Marmara’da  çok sık aralıklarla hafif ve çok hafif şiddette depremler meydana gelmektedir.  

Marmara bölgesi I. Derece Deprem Bölgesi içerisinde yer almaktadır. Bu nedenle vatandaşlarımızın depreme karşı her zaman bilinçli ve tedbirli olmaları gerekmektedir.