B.Ü. KANDİLLİ RASATHANESİ ve DAE.          

 

19  MAYIS  2011 SİMAV- KÜTAHYA  DEPREMİ

 

BASIN BÜLTENİ

 

Bugün yerel saat ile 23:15’de Kütahya’nın Simav ilçesinde  büyüklüğü Ml=5.9  olan  şiddetlice  bir deprem meydana gelmiştir. Deprem Kütahya  ili ve çevresi başta olmak üzere, Ege  ve  Marmara Bölgelerinde  de  hissedilmiştir.

 

Bölge  Batı Anadolu’nun açılma rejimi içerisinde yer alan önemli tektonik unsurlardan birisi olan Gediz Grabeni’nin kuzeybatısında yer almaktadır. Depremin dış merkezi Simav Fay Zonu diye adlandırılan genel doğrultusu batı-kuzeybatı – doğu-güneydoğu (BKB-DGD) gidişli olan aktif diri faylarla çevrili bir bölgede yer almaktadır. Genelde bölgede meydana gelen deprem etkinliği, hakim olarak doğu-batı doğrultulu uzanan bu tektonik hatta ve onun kollarında meydana gelmektedir. Gediz, Emet ve  Simav  fay zonları bölgedeki ana tektonik yapılardır. 17 Şubat 2009’da  bu bölgede aletsel büyüklüğü Ml= 5.0 olan  bir deprem meydana gelmiştir  ve bölgenin tektonik özelliklerinden dolayı sık meydana gelen depremlerden birisidir. Aletsel dönemde bölgede meydana gemiş en şiddetli deprem  ise 1970 yılında Gediz’de meydana gelmiş 7.2 büyüklüğündeki depremdir.

 

 

 

 

 

Ml= 5.9 büyüklüğündeki depremden sonra  bölgede orta  ve hafif şiddetteki artçı depremlerin zaman içerisinde azalarak devam etmesi beklenmelidir. 20 Mayıs yerel saat  03:00 itibarıyla  bölgede meydana gelen en büyük artçı depremin aletsel büyüklüğü Ml= 4.6 olup yaklaşık 220 adet artçı sarsıntı meydana gelmiştir.Kütahya ve çevresi I. Derece Deprem Bölgesi içerisinde yer almaktadır. Bu nedenle vatandaşlarımızın depreme karşı her zaman bilinçli ve tedbirli olmaları gerekmektedir.  

 

 

Simav Depreminin İlksel Çözüm Parametreleri:

 

Tarih-Saat:

19.05.2011 23:15:23

SİMAV (KÜTAHYA) 19.05.2011 23:15:23 D:7.6km M:5.9

Koordinat:

39.152K 29.088D

Büyüklük:

5.9

Derinlik:

7.6 km

Açıklama:

SİMAV (KÜTAHYA)

 

 

 

Simav Depremin İlksel Mekanizma Çözümü:

 

 

 

 

Depremden hemen sonra otomatik olarak hazırlanan olası şiddet dağılım haritası

 

 

 

                            Deprem merkezde VI şiddetİ skalasında hissedilmiştir.

 

 

Depremden hemen sonra otomatik olarak hazırlanan olası hasar dağılım haritası