Boğaziçi Üniversitesi

Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü

Ulusal Deprem İzleme Merkezi

 

11 TEMMUZ 2011 BİLECİK DEPREMİ

BASIN BÜLTENİ

 

Bugün yerel saat ile 19:09’da Bilecik’ te büyüklüğü (Yerel Büyüklük) Ml = 4.7 olan hafif şiddette bir deprem meydana gelmiştir. Depremin ilksel dış merkez koordinatları  40.1753 Derece Kuzey Enlemi – 29.9572 Derece Doğu Boylamıdır. Deprem özellikle  Bilecik ve yakın çevresinde kuvvetlice hissedilmiş, kısmen de olsa halk arasında paniğe neden olmuştur. Deprem ayrıca İstanbul’un Anadolu yakasında, İzmit Körfezi civarındaki yerleşim birimlerinde hafif şiddette hissedilmiştir. Bilindiği gibi Bilecik ili I. Derece Deprem bölgesi içerisinde yer almaktadır.  İlçeleri ise genel olarak I. ve II. Derece deprem bölgesinde yer almaktadır. Deprem sonrasında büyüklükleri M=2.7-3.1 arasında 3 adet çok hafif şiddette artçı deprem meydana gelmiştir. Bölgede bulunan aktif tali kırıklar zaman zaman bu büyüklükte depremler üretmektedir.  Bu depremin can ve mal kaybına neden olmaması beklenmektedir.

 Bölgede daha önce meydana gelen önemli depremlere 2 Nisan 1959 Depremi örnek verilebilir. 2 Nisan 1959 Bozüyük (Bilecik) Depremi büyüklüğü Ms=4.7 olup bu depremde Körfez bölgesinde ve Kütahya’da hissedilmiş, bazı evlerin duvarları çatlamış, camları kırılmıştır. Herhangi bir can kaybı olmamıştır.  

 

 

Bölgenin, I. ve II. Derece deprem bölgesi içerisinde olmasından dolayı yörede oturan vatandaşlarımızın depreme dayanıklı binalarda oturmaları afete karşı alınacak en güvenli tedbir olacaktır.

 

Depremden hemen sonra otomatik olarak hazırlanan tahmini şiddet haritası