Kandilli'de Bilim Festivali (8-9 Mart 2019)

Kandilli'de Bilim Festivali

Tarih : 08-09 Mart 2019
Saat : 08.00 - 17.30
Yer : Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü 34684 Çengelköy – İstanbul / TÜRKİYE

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü, 150. Yılı kutlamaları kapsamında bilim tutkunları ile buluşmaya devam ediyor. “Kandilli ’de 8 – 9 Mart tarihleri arasında tüm gün sürecek ‘Kandilli Bilim Festivali’nde Bilim Tarihi Koleksiyonu, deprem izleme sistemleri, geçmişten günümüze jeodezik çalışmalar, hava kirliliği ve meteorolojiye kadar birçok konu ele alınacak. Seminerlerin ardından katılımcılar, Astronomi Laboratuvarı’nı ziyaret edip, hava açık olduğu takdirde tarihi teleskopla Güneş gözlemini izleme imkânı bulacaklardır.

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü, 150. yılında bilim meraklılarına kapılarını açıyor. 8 – 9 Mart tarihinde saat 08:30 – 17:30 arasında gerçekleşecek etkinlikte, Rasathanenin farklı disiplinleri ve çalışma alanları kamuoyu ile paylaşılacaktır.

Seminerin ilk bölümü, Prof. Dr. Haluk Özener’in “Rasathane'nin 3 Bileşeni Gözlem, Eğitim ve Araştırmalar” başlıklı sunumuyla açılacak sonrasında Deprem hakkında merak edilen konuların ele alınacağı sunumların ardından birinci bölüm AHEB – DEPREMPARK’ da ki simülasyon ile sona erecektir. Kandilli Bilim Festivali’nin ikinci bölümünde ise geçmişten günümüze jeodezik çalışmalar, hava kirliliği, meteoroloji ve nükleer denemeler hakkında sunumlarla katılımcılara bilgi verilecektir.

Seminerlerin ardından katılımcılar Kandilli Rasathanesi Astronomi Laboratuvarı sergi alanını gezip hava açık olduğu takdirde Güneş gözlemine katılabileceklerdir.

Kayıt için : https://docs.google.com/forms/d/15mshT4fp-E3owkp8mVSi_LumqSOwQj4khldre5F...