BDTİM Akredite Oldu

148 yıllık tarihi boyunca ülkemizde yerbilimleri alanında her zaman öncül rol üstlenmiş olan Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü (KRDAE), deprem ve tsunami alanında ulusal ve uluslararası çalışmalarına başarı ile devam etmektedir. Bu bağlamda KRDAE bünyesindeki Bölgesel Deprem-Tsunami İzleme ve Değerlendirme Merkezi (BDTIM) UNESCO-Hükümetlerarası Oşinografik Komisyonu’nun (IOC) bir alt organı olarak 2005 yılında kurulan “Kuzey-Doğu Atlantik, Akdeniz ve Bağlantılı Denizler için Tsunami Erken Uyarı ve  Zararları Hafifletme Sistemi Hükümetlerarası Eşgüdüm Grubu (ICG/NEAMTWS)” çatısı altında Aday Tsunami Hizmet Sağlayıcısı olarak tanımlanmış bulunmaktadır.

BDTIM, bu görevi kapsamında ülkemiz ve çevresinde meydana gelen tüm depremleri ve denizlerde meydana gelebilecek su seviyesi değişimlerini gözlemleyerek ilgili ulusal ve uluslararası kurum ve kuruluşlara deprem bilgi ve tsunami uyarı mesajları göndermektedir. ICG/NEAMTWS’in Akreditasyon Prosedürlerine göre, merkezlerin Aday Tsunami Hizmet Sağlayıcısı statüsünden Tsunami Hizmet Sağlayıcısı statüsüne geçebilmek için akreditasyon başvurusunda bulunmaları gerekmektedir. KRDAE-BDTIM, 2016 yılı içerisinde ilgili hazırlıklarını tamamlamış ve 22 Mart 2016 tarihinde akreditasyon başvurusunda bulunmuştur. ICG/NEAMTWS tarafından Haziran ayında başlatılan akreditasyon süreci tamamlanmış olup, uluslararası hakemler tarafından oluşturulmuş olan akreditasyon takımı, KRDAE-BDTIM’in Tsunami Hizmet Sağlayıcısı statüsüne geçebilmek için tüm şartları taşıdığına karar vermiş ve bu karar doğrultusunda ilgili tavsiye kararını ICG/NEAMTWS’e iletmiştir.

Bu gelişmeler doğrultusunda ICG/NEAMTWS, 26-28 Eylül 2016 tarihleri arasında Bükreş-Romanya’da gerçekleştirilen ICG/NEAMTWS 13. oturumunda KRDAE-BDTIM’in benzer başvuruda bulunan diğer merkezlerle birlikte (CENALT-Fransa, INGV-CAT-İtalya, NOA-Yunanistan) Tsunami Hizmet Sağlayıcısı statüsüne geçmesine karar vermiş bulunmaktadır.