16 Ağustos 2008 Parçalı Ay Tutulması

16 Ağustos'u  17 Ağustos'a bağlayan gece parçalı Ay tutulması meydana gelecek. Hava açık olursa,  tutulmanın tamamı Türkiye'den izlenecek. Ay Dünya'nın gölgesinden çıktıktan sonrada Türkiye'de ufkun üstünde olacak. Tutulmanın tamamı Avrupa, Afrika ve Asya'nın batısından gözlenebilecek. Dünya üzerinde herhangi bir coğrafik konumda bulunan bir gözlemcinin Ay doğduktan sonra veya batana kadar tutulmanın hangi evrelerini görebileceği yandaki haritada verilmiştir. Haritayı daha büyük görmek için üzerine tıklayın.
Ay her dolunayda, Dünyanın Güneşi görmeyen arka  yüzünden uzaya uzanan gölgesinin yakınlarından  geçer, uygun koşullar oluştuğunda bu gölgenin içine girer, gölgeden geçiş
biçimine göre bu sırada ya gölgeli, ya parçalı ya da tam Ay tutulması meydana gelir. 16 Ağustos'u 17 Ağustos'a bağlayan gece parçalı Ay tutulması için uygun koşullar oluşmaktadır.
Türkiye saati ile 21:23' de Ay Dünyanın yarı gölgesinin içinden geçmeye başlayacak, bu sırada yansıttığı güneş ışığı giderek azalırken sarımsı bir renk alacaktır. 22:35'de Dünyanın tam gölgesinin içine girmeye başlayacak bu sırada tutulan parçasının rengi yavaş yavaş koyu bakır kırmızısına dönerken 00:11'de en büyük parçası tutulmuş olacaktır. Ay'ın tam gölgeye girip çıkması 3 saat 8 dakika sürecektir. Tutulma süresince Ay Türkiye'de güneybatı ufkunda görülebilir bir yükseklikte olacaktır. Tam gölgenin içinden 01:44'de, yarıgölgenin içinden de 02:57 çıkan Ay, tutulmadan önceki parlaklığına batmadan kavuşacaktır. Hava bulutlu olmazsa tutulmanın tamamı Ay'ın görülebildiği her yerden çıplak gözle izlenebilecektir.


Starry Night Deluxe programıyla hazırladığımız animasyonda 16-17 Ağustos gecesi Ay'ın İstanbul'daki konumu ve tutulmanın safhaları canlandırılmıştır. Animasyonu görmek için buraya tıklayın  ( 1.184 Kb).

Kaynak:
http://sunearth.gsfc.nasa.gov/eclipse/OH/OH2008.html
http://pagesperso-orange.fr/pgj/lune160808.htm