Görüntüler TUBİTAK ULUSAL GÖZLEMEVİ'nden (Antalya) Dr. Tuncay Özışık'dan geldi.
Tutulmanın Fotoğrafları
9 Kasım 2003 Tam Ay Tutulması

8 Kasım'ı 9 Kasım'a bağlayan gece tam Ay tutulması meydana gelecek. Hava açık olursa, Türkiye'nin doğu bölgeleri dışında bütün Türkiye'den tutulmanın tamamı izlenecek. Asya'nın batısı, Avrupa, orta ve batı Afrika, kuzey ve güney Amerika'nın doğusundan da tam tutulma gözlenebilecek.

Her dolunayda Ay, Dünyanın Güneşi görmeyen arka  yüzünden uzaya uzanan gölgesinin yakınlarından  geçer,
uygun koşullar oluştuğunda bu gölgenin içine girer, gölgeden geçiş biçimine göre bu sırada ya gölgeli, ya
parçalı ya da tam Ay tutulması meydana gelir. 8 Kasım'ı 9 Kasım'a bağlayan gece tam Ay tutulması için uygun koşullar oluşmaktadır.
Ay Türkiye saati ile 00:15' de Dünyanın yarı gölgesinin içinden geçmeye başlayacak, bu sırada yansıttığı Güneş ışığı giderek azalırken sarımsı bir renk alacaktır. 01:32'de Ay Dünyanın tam gölgesinin içine girmeye başlayacak rengi yavaş yavaş koyu bakır kırmızısına dönerken 03:06'da tamamen tutulmuş olacak. Tam tutulma yaklaşık 25 dakika sürecek. Tam gölgenin içinden 03:30'da çıkmaya başlayacak. Tutulma başlamadan önceki parlaklığına 06:21 'de gün ağarırken kavuşacaktır. Ay tutulmanın her evresinde doğu bölgelerimiz dışında bütün Türkiye'de ufuktan yüksekte olacaktır. Hava bulutlu olmaz açık olursa tutulma Ay'ın görülebildiği her yerden çıplak gözle izlenebilecektir.

Animasyonlar
Ay tutulmasının uzaydan gorünümü için buraya tıklayın (358 Kb).
8 Kasım'ı 9 Kasım'a bağlayan gece saat 02'den gün aydınlanana kadar İstanbul'da Ay tutulması , animasyon için buraya tıklayın (377 Kb).

Kaynak:
http://sunearth.gsfc.nasa.gov/eclipse/OH/OH2003.html

Hazırlayan Tamer Ataç
atac@boun.edu.tr