Kandilli Rasathanesi 140. Yılı Kandilli Rasathanesi 140. Yılı
TÜRKÇE
|
ENGLISH
Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü
HABER AYRINTISI
Türkiye’nin İlk Denizdibi Rasathanesi Marmara'ya Kuruluyor
Türk Telekom ile Boğaziçi Üniversitesi, Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü’nden tarihi proje

Türk Telekom ile Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü’nün ortak projesi sayesinde deprem konusunda dünyanın en gelişmiş gözlem teknolojisi Marmara’ya geliyor. Kurulacak Denizdibi Rasathanesi ile Marmara Denizi dibinde yer hareketleri eş zamanlı ve kesintisiz olarak izlenebilecek.

Türk Telekom ile Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü, Marmara Denizi ve güney kısmındaki sismik istasyon boşluğunu ortadan kaldıracak ve Marmara Denizi’ndeki hareketleri ilk defa deniz dibinden gözlemleyecek dev bir projeye başlıyor. “Sismik Veri İletim Platformu –sVİP” adlı proje ile depremlerin dış merkezi ve büyüklüğünün daha sağlıklı bir şekilde tespit edilmesi, eş zamanlı veri takibi sayesinde bir bilgi bankası oluşması ve topluma daha hızlı ve güvenilir bilgilerin sunulması hedefleniyor.

Mevcut durumda Kandilli Rasathanesi’nin geniş bantlı istasyon ağı, ağırlıklı olarak Marmara Denizi’nin kuzey bölgesini kapsayan 25 adet gözlem istasyonunu içeriyor. Türk Telekom tarafından kurulacak 10 adet yeni geniş bantlı sismik istasyon ve 5 adet denizdibi rasathanesi ile Marmara’nın dibini ve güneyini de içeren her bölgesi eksiksiz ve kesintisiz olarak izlenebilecek.

Marmara Denizi’nin dibi dünyanın en ileri teknolojisi ile eş zamanlı izlenecek

Kurulacak 5 adet denizdibi rasathanesi dünyanın en ileri gözlem teknolojisini içeriyor. Marmara Denizi’nin dibine yaklaşık 1000 metre derinliğe gömülecek olan denizdibi rasathanelerinde toparlanan veriler, deniz dibinden karaya çekilecek özel fiber kablolar sayesinde hiç bir gecikme olmadan eş zamanlı olarak aktarılacak ve takip edilecek.

Bir iç deniz olması nedeniyle projenin uygulanması açısından son derece uygun olan Marmara Denizi bu projenin ardından dünyanın en ileri teknolojisi ile bilim adamları tarafından izlenebilir ve incelenebilir hale gelecek. Deprem hareketlerinin yanısıra sıcaklık, basın ve denizbibi akıntısı ölçülebilecek. Ayrıca olası Marmara depremi sonrasında oluşabilecek bir Tsunami’nin erken uyarısını yapabilecek kapasiteye erişilmiş olacak.

Her aşaması Türk bilimadamları ile Türk şirketlerinin uzmanlığı ve ekipmanlarıyla gerçekleştirilen “Sismik Veri İletim Platformu –sVİP” projesi sayesinde Ulusal Veri Bankası oluşturularak toplanılan tüm verilerin ulusal veri olacak ülkemizde kullanılması sağlanacak.

Projenin tanıtıldığı basın toplantısında bir konuşma yapan Boğaziçi Üniverstesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Gülay Altay: “Yüksek bir depremsellik potansiyeli olan Marmara Denizi’ndeki fayların ve tsunami olasılığının, ileri teknolojilerle donatılmış deniz dibi istasyonlarıyla yakından izlenerek çok değerli bilgilerin elde edileceği projemizin başarılı olacağından şüphemiz yok.Türk Telekom’un, Marmara’da öncü nitelikli bu proje için sağladığı desteğe en içten teşekkürlerimizi sunarız.”

Türk Telekom Pazarlama Direktörü Erem Demircan : “Türk Telekom olarak henüz dünyada bile çok yaygınlaşmamış ve mevcut olan en ileri teknolojiyi içeren bu sisteme sahip olan ender ülkelerden birisinin Türkiye olmasını sağladığımız için gurur ve mutluluk duyuyoruz” dedi.

Projenin bir buçuk yıl içinde tamamlanması hedefleniyor.

«Geri
Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü
RASATHANELER FORUMU
Programı görmek için tıklayınız..
SUNULAR
Sunular için tıklayınız..
ETKİNLİKLER
Etkinliklerimizi görmek için tıklayınız..
ZİYARETÇİ DEFTERİ
Bize yazmak için tıklayınız..
KAYIT FORMU
Şu an yapım aşamasındadır..
Kandilli Rasathanesi 140. Yılı
POWERED BY VADI
B.Ü. Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü
Telefon : 0 216 516 32 71